Изложба, посветена на 120-та годишнина на художника Бочо Донев, се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 14 ноември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Бочо Донев е основоположник на троянската живописна традиция, посочи тя. Над 90 негови творби се съхраняват във фондовете на Музея на занаятите в Троян.
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.
Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.
Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".
Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.
„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в то
Певицата, продуцент и директор на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ Еделина Кънева ще бъде тазгодишният носител на наградата "Емил Чакъров".
Тя ще бъде връчена на церемония преди финалния спектакъл в рамките на 17-ите Бургаски музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавната опера в Бургас.
Артистичната кариера на Еделина Кънева започва на сцената на бургаската опера, където през годините тя е солист и продължава да бъде желан гост в редица спектакли на културната институция в морския град.
Наградата на името на диригента Емил Чакъров ще бъде връчена преди представлението на мюзикъла "Моя прекрасна лейди", който излиза пред публика за втори път след премиерата му на 2 август.
Режисьор на спектакъла е доц. д-р Александър Текелиев, който работи за втори път по творбата, като първият е преди 12 години и е за
Новото театралното пространство „Кюпа“ в София представя на 6 и 8 ноември спектакъла „Одисей“, съобщават продуцентите от сдружение „Забелски глас“.
По думите им „Одисей“ е авторска сценична адаптация по текстове на Хайнер Мюлер, режисирана от Дима Настева: „Постановката поставя съвременния Одисей като символ на човека, разчитащ на словото и манипулацията, за да постигне целите си, и като лице на екзистенциалната криза на нашето време“.
В главната роля, на Одисей, влиза Валерия Димитрова. Тя, заедно с хореографа Михаил Бонев и адвоката Диян Ставрев, изграждат сценично пространство, в което героите се борят с вътрешни дилеми и социални очаквания. „Одисей“
Вдъхновена от местната природа на мястото, където живее, е изложбата на Мария Николова Отерстад, която ще бъде представена в Хасково в четвъртък. Експозицията ще бъде открита в галерия „Форум“ в областния град, съобщиха от пресслужбата на община Хасково.
Авторката е завършила Националната художествена академия със специалност „Художествен текстил“. Дълги години е живяла и работила в Норвегия.
Багрите за живописните си платна, които сега представя пред публиката на Хасково, художничката е черпила от натрупаните си усещанията за красотата на природата в село Тънково, където тя живее днес.
Изложба с картини на красиви места от България и скулптури на известни личности представя в Монтана Тодор Деков. Изложбата е подредена в художествена галерия „Кутловица“.
На картините могат да се видят къщи в стар стил от Боженци, Априлци, Трявна, а също картини от Българското Черноморие – Балчик с двореца и градината, гледки от морето и т.н. В творбите оживяват също Белоградчик със скалите около него, Стара планина и красиви местности от Предбалкана.
В скулптурите си Тодор Деков е претворил през своя поглед на художник-хуморист известни личности и творци. Сред тях са Радой Ралин, Йордан Радичков и кметът на Монтана Златко Живков.
Тодор Деков е на 84 години, в своя дълъг житейски път има много самостоятелни изложби с живопис, скулптура и карикатури. Той е носител на почетния знак и почетната значка на Община Монтана, отличаван е с
Част от творбите, включени в изложбата, ще бъдат показани за пръв път, уточняват организаторите от музея. Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян и Средно училище „Св. Климент Охридски“ в града също ще предоставят платна за експозицията.
На откриването на изложбата ще бъде представена и книгата на Бочо Донев „Автобиографични бележки“, чийто ръкопис дълги години се съхранява в архива на Музея на занаятите.
Кукленият спектакъл „Малката рибка" ще има премиера на 3 ноември в Драматично-кукления театър (ДКТ) „Васил Друмев", обяви на пресконференция директорът на шуменския театър Илия Виделинов.
Актьорите Валентин Методиев и Йоана Генчева са режисьори на спектакъла и автори на драматизацията. Куклите и сценичната среда също са тяхно дело. Представлението е много визуално, има много игра със светлина и сенки, отбеляза Виделинов.
Директорът на ДКТ „Васил Друмев" съобщи, че новите попълнения на шуменския театър Генчева и Методиев правят дебют на много нива с този спектакъл - като актьори на шуменска сцена, автори на драматизация и режисьори. Те са завършили специалност „Актьорство за куклен театър” в Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) „Кръстьо Сарафов“, добави той. По думите му представлението е подходящо за п
Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“.
На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.
Събитието е на 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Завършили с отличие Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, в момента и двамата музиканти са студенти в музикални академии, в германската столица. Найман следва при проф. Йенс Петер Майнц в берлинския Университет за изкуства, а Лора Маркова е студентка в музикалната академия „Ханс Айслер" при Коля Блахер. Като дуо те свирят заедно от 2020 година – още, к
Орлин Павлов представя нов сингъл и видео It Felt So Good, съобщават от екипа на изпълнителя.
По идея на музикалния продуцент Васко Иванов-Dexter през май е организирана работна музикална сесия с Орлин Павлов и Кристиан Костов. Тримата за първи път творят заедно и резултатът е It Felt So Good.
„Магията се случва буквално за два часа. Обсъждат музикални идеи, кантото се излива на момента, след него и текстът. Dexter се включва в аранжимента и мастеринга“, разказват от екипа.
Орлин Павлов добавя, че Кристиан и Dexter са изключително талантливи млади музиканти със световен потенциал и е страхотно удоволствие да работи с тях.
Видеото следва динамиката на песента, като едновременно с това зарежда с чувствена и любовна лятна енергия. Основна роля в историята има уиндсърфистк
Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.
Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.
Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите.
Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала т
Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ в Амстердам, предаде Ройтерс .
Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, като използват различни техники и изкуствен интелект. Процесът се извършва пред посетителите на музея в остъклено пространство. Целта на експертите е да отстранят слой лак върху шедьовъра, за да разкрият оригиналния цвят.
„Рембранд рисува с много ясен контраст между светлината и сенките. Това обаче не е очевидно в картината „Нощна стража“. Затова смятам, че след като бъде реставрирана, тя ще придобие много по-голяма дълбочина и фигурите в картината ще оживеят“, каза директорът на музея Тако Дибиц.
Експертите започват да се подготвят да работата по карти
Като творец Донев рисува предимно пейзажи, битови композиции, портрети. Изявява се и в редица приложни жанрове: текстил, пирография, металообработване, керамика. Създава десетки стругарски форми, дребно мебелни изделия, кутии и украси. Бочо Донев участва заедно с Петко Съйчевски, Иван Пеевски, Ганко Цанов и други професионалисти в изграждането на музейната експозиция в Троян.
Бочо Донев урежда 16 самостоятелни изложби в София, Русе, Плевен, Ловеч, Свищов, Троян. Участва в над 30 окръжни, околийски и групови изложби в Плевен, Ловеч и Троян.
Произведения на Донев има също и в Националната художествена галерия, в Софийска градска художествена галерия и в редица регионални галерии и частни колекции.
Изложбата ще продължи до 30 декември.